Sprzęt narciarski dla dzieci – jaki sprzęt dla dziecka

My, dorośli, już raczej nie rośniemy i dlatego jest nam łatwiej kupić sprzęt, który posłuży nam długie lata (o ile będziemy o niego dbać). Jednak dzieci szybko rosną i często sprzęt narciarski jest dobry tylko przez jeden sezon. Nie kupuj się jednak sprzętu na wyrost (dużo większego niż powinien), bo utrudnisz mu jazdę i możesz przyczynić się do kontuzji. Na co w takim razie zwrócić uwagę?

Pamiętaj: Dobierz sprzęt tylko tam, gdzie jest profesjonalna obsługa.

Narty.

Na samym początku należy się zastanowić dla jakiego dziecka potrzebujemy kupić lub wypożyczyć narty – dla dziecka, które już jeździ czy takiego, które stawia pierwsze kroki w narciarstwie.

Kupując lub wypożyczając narty dla dziecka na jego tzw. „pierwszy sezon” powinny to być narty zdecydowanie krótkie. Długość tej narty powinna wynosić 25-30cm mniej niż wzrost dziecka. Ważne jest to by dziecko potraktowało to jako zabawę.

Kupując narty dla dziecka już jeżdżącego, a w przypadku dzieci bywa to dość szybko (drugi – trzeci sezon) możemy te narty nabyć trochę dłuższe sięgające do nosa dziecka. Taka długość nart dziecku wystarczy na 2 lub nawet 3 sezony. Ale wszystko zależy od umiejętności i predyspozycji fizycznych i psychicznych.

Wypożyczając narty dla dziecka już jeżdżącego dobieramy długość do ramienia – jest długość optymalna.
Kupując lub wypożyczając narty dla dziecka należy zwrócić uwagę na to, aby była to narta taliowana czyli carvingowa, która jest szersza od narty klasycznej przez co jest bardziej stabilna a jej taliowanie ułatwia skręcanie. Oczywiście taliowanie w nartach dziecinnych nie jest tak wyraźne jak w nartach dla dorosłych.

Wiązania.

Bardzo ważna sprawa to wiązanie narciarskie, które służy do połączenia buta narciarza z nartą. Wiązanie tzw. bezpiecznikowe w razie upadku wypina nartę. Na wiązaniach dla małych dzieci skala siły wypięcia powinna zawierać się w zakresie np. 0,5-2,5 DIN lub 0,7-4,5 DIN. Są to wiązania, które działają w zakresie od ok. 12kg do 50kg. Dla dzieci powyżej 40kg wagi można stosować już wiązania w zakresie 2-7,5 DIN.

Właściwy dobór nart oraz wiązań jakie jest zamontowane na danej narcie jest gwarancją bezpieczeństwa i postępów w nauce jazdy na nartach.

Buty.

Dobór buta dla młodego narciarza, szczególnie tego najmłodszego 3-4-letniego, to duże wyzwanie. Wiemy, że zakup butów narciarskich jest na 1 sezon, ale nie powinny być one ani za duże ani za małe – tzn. ich wielkość powinna być taka, aby mały narciarz mógł swobodnie poruszać palcami (nie większa niż 1cm). Buty przymierzamy zawsze na właściwą skarpetę narciarską.

Jest kilka sposobów wstępnego ustalenia wielkości buta niekoniecznie zakładając od razu prawdziwego buta narciarskiego na nogę:

  • mierzymy stopę na miarce
  • wyjmujemy wkład z buta i zakładamy na stopę (sprawdzenie długości)
  • wyjęty wkład np. z prawego buta dokładam do stopy lewej od spodu i wtedy możemy porównać te rozmiary
  • po tych wstępnych przymiarkach zakładamy kompletny but na nogę małego narciarza (w ten sposób eliminujemy do minimum możliwość założenia zbyt małego buta)
  • przymierzany but nie może być też zbyt duży gdyż powoduje to dyskomfort, gorsze efekty w nauczaniu, możliwość obtarcia stóp

Więcej o doborze butów w poradniku: Jak dobrać buty narciarskie.

Kijki.

Kije dla dzieci przysługują dopiero od 6-go roku życia! Młodsze dzieci nie powinny używać kijków z powodu bezpieczeństwa – mogą zagrażać sobie, jak i innym dzieciom.

Dobór długości kijków dla dzieci i dorosłych jest taki sam. Odwracamy kijek rączką (uchwytem) do dołu i opieramy o podłogę. Trzymając go dłonią pod talerzykiem nasze ramię – przedramię powinno tworzyć kąt prosty. W razie wątpliwości kijek o 1-2cm krótszy jest zdecydowanie lepszy od dłuższego (mniej przeszkadza).

Kask.

Każde dziecko powinno, a wręcz ma obowiązek posiadać kask podczas jazdy na nartach. Powinien on być dobrze dopasowany do rozmiaru głowy – wskazane jest nabycie kasku z regulacją.
Kask zawsze należy przymierzyć! Kształt każdej głowy jest bowiem inny, numeracje są niedokładne i obwód głowy nie zawsze jest z nimi zgodny. Jeżeli dziecko będzie jeździło w kominiarce kask należy mierzyć na założonej kominiarce.
Kask to bezpieczeństwo dziecka (ale też dorosłych) – bo głowa jest najważniejsza!

Nie bierz w ciemno

Gdy wybierasz się po sprzęt narciarski dla swojego dziecka zawsze zabierz je ze sobą. Dzięki temu profesjonalna obsługa zmierzy dziecko, dobierze odpowiedni osprzęt.

Nowe, używane czy wypożyczone.

Jeśli chcesz jednak kupić dziecku jego własne narty wybierz taki sklep, który później odkupi stary sprzęt w ramach zamiany na nowy.

My jednak radzimy, aby wypożyczyć sprzęt. Mamy na to 3 mocne argumenty:

  1. Dzieci bardzo szybko wyrastają ze sprzętu narciarskiego i często jest tak, że starcza on na jeden sezon czyli najczęściej na kilka, kilkanaście dni.
  2. Nowy sprzęt dla dzieci jest dużo droższy niż wypożyczony czy kupiony w komisie.
  3. Wypożyczony sprzęt będzie idealnie dopasowany do dziecka. Nie musisz się martwić o konserwację, smarowanie, ostrzenie własnych nart czy wiązań. Po prostu wypożyczasz narty a potem je oddajesz.

Warto wypożyczyć sprzęt w swoim miejscu zamieszkania lub w najbliższym mieście, ponieważ w sezonie, w większych ośrodkach narciarskich, często jest problem z rozmiarówką i może się okazać, że dziecko nie będzie miało na czym jeździć.

W wypożyczalni zawsze należy omówić z obsługą umiejętności dziecka, aby wybrać najodpowiedniejszy sprzęt.