Myślę, że ten element sprzętu narciarskiego jest najtrudniejszy do doboru, szczególnie dla osób zaczynających przygodę z narciarstwem. Właściwie dobrany but to bezpieczeństwo, komfort i przyjemność z jazdy.
Buty narciarskie muszą:
- pasować do wiązań narciarskich, które umożliwiają nam ruch ciała i wywierają bezpośredni nacisk na narty,
- posiadać wnętrze dopasowane do stopy, które będzie chronić ją przed uszkodzeniem i obiciem,
- być wykonane z wytrzymałej, zewnętrznej powłoki, która będzie chronić nogi przed urazami.
Nie kupuj przez Internet – buty trzeba przymierzyć!.
Nawet najdroższe i najlepsze buty nie gwarantują idealnego dopasowania do stopy. Skorupa, jak i but wewnętrzny różnią się istotnie w poszczególnych modelach, nawet w ramach jednego producenta. Zawsze zapewnij sobie możliwość przymierzenia co najmniej kilku różnych modeli. W danym rozmiarze, który potrzebujemy, poszczególne modele będą różniły się szerokością w palcach, tęgością na podbiciu, wyprofilowaniem wkładki, regulacją zapięć do tęgości łydki itp. Jeśli zdecydujesz się na zakup butów używanych – odwiedź tylko dobry komis sprzętu narciarskiego – znajdziesz tam kilkadziesąt modeli w bardzo przystępnych cenach.
Jeżeli zaczynasz przygodę z narciarstwem – lepiej wypożycz lub kup używane.
Będąc początkującym narciarzem proponuję Ci wybór kilkakrotnie tańszych używanych butów lub ich wypożyczenie. W dobrym komisie lub wypożyczalni buty muszą być umyte, wyczyszczone i zdezynfekowane. Czasy kiedy w wypożyczalni stały buty „Kasprowe” już dawno minęły. Wybór butów jest duży, od jedno do wielo klamrowych z dodatkowymi regulacjami i o różnej twardości. Buty narciarskie bardzo tracą na wartości. Wartość ich spada po pierwszym sezonie właściwie o połowę. Niszczą się one w trakcie normalnego użytkowania (tym bardziej w trakcie nauki jazdy) podczas upadków, obijania kijami, elementami wyciągu, ostrymi krawędziami nart. Początkujący lub mniej doświadczony narciarz kupując lub wypożyczając buty w dobrym komisie narciarskim lub wypożyczalni. W przypadku złego doboru butów swoje koszta minimalizujemy
Idziemy do sklepu
Będąc w sklepie lub komisie narciarskim należy mieć ze sobą skarpety narciarskie (długie, grubsze skarpety). Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie przy doborze odpowiedniego rodzaju buta i jego tęgości. Buty narciarskie nie są w 100% komfortowe (to nie obuwie sportowe). Skarpety narciarskie wytłumiają szycia i składania buta wewnętrznego oraz przeciwdziałają otarcią golenia i łydki (dlatego długie i grube skarpety).
Idealne buty to idealnie dopasowane buty
Dobieramy buty
- buty zakładamy i mierzymy w pozycji stojącej
- zakładamy buty i zapinamy klamry – od dolnej do górnej, zapinając lekko, następnie dociągamy od dolnej do górnej klamry
- stajemy w pozycji wymuszonej przez but, czyli z ugiętym kolanem, leżąc goleniem na języku buta
- buty idealnie dopasowane do stopy powinny ją otulać lecz nie uciskać
- but zbyt ciasny bywa bardzo dyskomfortowy
- but zbyt duży i obszerny może spowodować otarcia lub skręcenia nogi podczas jazdy
Pytaj o pomoc sprzedawcę, bo od tego jest.
Wybór butów narciarskich nie jest taką prostą sprawą, dlatego warto korzystać z pomocy i rad: sprzedawcy, znajomego czy instruktora. Osoby te mogą poddać Ci kilka pomysłów i wskazówek w znalezieniu odpowiedniej pary dla Ciebie, zwłaszcza że oni mają już doświadczenie.
Bezpieczeństwo.
Pamiętaj! Wygląd jest najmniej ważnym argumentem. Wyłącznie prawidłowo dobrane buty gwarantują bezpieczeństwo Tobie i Twoim nogom. Prawidłowo dobrane buty gwarantują, że siły potrzebne do wypięcia buta z wiązania narciarskiego w przypadku upadku będą właściwe. Zawsze po zakupie nowych butów zgłoś się do renomowanego serwisu narciarskiego w celu przestawienia wiązań i sprawdzenia sił wypięcia przy użyciu komputerowego narzędzia diagnostycznego.