Jak dobrać narty

Wybór odpowiednich nart jest ważny dla bezpieczeństwa oraz szybkich postępów w nauce i jest to połowa sukcesu. Ponadto należy zaopatrzyć się w dobrze dopasowane buty, kaski, gogle i kije, bo prawidłowy dobór całego sprzętu wpływa ponadto na bezpieczeństwo i komfort jazdy. 

Poniżej znajdziesz porady na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu nart.

Nowe czy używane?

Nie zawsze zakup nowych nart jest dobrym pomysłem. Rozpoczynając naukę możesz nabyć narty używane w dobrym stanie, które pozwolą Ci postawić pierwsze kroki. Warto odwiedzić któryś z komisów narciarskich, w których znajdziesz popularne i topowe modele nart w dobrym stanie i przyzwoitej cenie. Zwróć uwagę na te, w których możesz liczyć na fachowy dobór i obsługę przy zakupie sprzętu.

Używane narty w porównaniu do nowych stracą mniej na wartości – możesz sprzedać je bowiem z niewielką stratą.

Początkujący czy zaawansowany

Jeżeli jesteś początkującym narciarzem, kup narty dla początkujących, które są łatwe i przyjazne dla użytkownika. Z czasem gdy Twoje umiejętności wzrosną, należy zmienić narty by nie hamowały wzrostu Twoich umiejętności. Będąc początkującym narciarzem nie dajmy się nabrać na zakup profesjonalnego sprzętu, gdyż z pewnością będzie on przeszkadzał w nauce jazdy.

Narty przeznaczone dla kobiet są lżejsze, bardziej miękkie, bardziej przyjazne. Kobiety zazwyczaj jeżdżą delikatniej i spokojniej, chociaż zdarzają się wyjątki.

Dobór nart dla początkującego narciarza

Kupując lub wypożyczając narty nie dobieramy ich zbyt długich. Nauka będzie łatwiejsza, gdy dobierzemy nartę nie krótszą niż 15-20cm w stosunku do wzrostu narciarza.

Najlepiej wybrać nartę popularną, uniwersalną na tzw. „pierwszy sezon” jazdy, bo z nart się szybko „wyrasta”, nabierają umiejętności już po 2-3 sezonach.

Narta carvingowa charakteryzuję się wąska częścią środkową, szerszym dziobem i szeroką piętką. Ten kształt powoduje że naciskając na krawędź łatwiej ona skręca, dzięki czemu można łatwo manewrować na stoku. Narty tego typu trzymają się też lepiej podłoża, gdyż jazda na krawędziach jest bardziej efektywna. Będąc początkującym narciarzem należy zaczynać naukę na nartach carvingowych a nie wtracać do nart klasycznych.

Zapraszamy do naszej wypożyczalni, gdzie dobierzemy dla Państwa najlepszy sprzęt.